• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

deloonwerker.bedeloonwerker.be

  • Bemesting
  • Ruwvoer
  • Machines
  • Activiteiten
  • Mechanisatie
  • Trekkers
  • Brandpartners
    • Vredo
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren op vakblad de Loonwerker
    • Adverteren
    • Nieuwsbrief
    • Trekker van de Week
    • Contact
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

“Onkruiden diep in de grond aanpakken”

Schoffelen 29 juli 2025

"Onkruiden diep in de grond aanpakken"

Ieder planteiwit heeft een unieke 3D-structuur om een specifieke functie uit te kunnen oefenen, zo ook in onkruiden. Door met een hoog voltage deze opbouw te verstoren, bestrijd je onkruiden op een effectieve en snelle manier. Andela Techniek & Innovatie uit Nagele nam enkele jaren geleden dit proces onder de loep. Het resultaat is de Electro Weeder AEW-180, die dit jaar op steeds meer percelen in Nederland, België en Duitsland rijdt.

De Andela Electro Weeder AEW-180 wekt hoogspanning op door middel van een aftakas-generator en transformator. Vervolgens brengt een schijf deze stroom de bodem in, waardoor een stroomkring ontstaat tussen het onkruidplantje en de schijf. De stroom, van enkele duizenden volts, laat planteiwitten stollen, de sapstroom stoppen en onkruidplantjes afsterven, zowel buiten als boven de rij. “Dit proces gaat heel snel. Binnen tien minuten kun je al zien dat de onkruidplanten verwelken. Wortelonkruiden worden zo tot diep in de grond aangepakt, en dat chemievrij”, vertelt Bas Andela van Andela Techniek & Innovatie.

Geen nieuw zaaibed

“Het voordeel van deze manier van werken is dat je niet onnodig in de grond roert”, legt Andela uit. “Grondbewerking kan namelijk een zaaibed creëren voor nieuwe onkruiden. Door te werken met een stroomkring blijf je buiten de grond met je machine, waardoor er minder onkruiden terugkomen. Daarnaast blijft het wortelstelsel van het gewas intact.” Ook maakt het bij deze manier van werken niet uit waar het onkruidplantje precies wordt geraakt. “Raak je de plant half, dan sterft het ook af.”

Andela Electro Weeder AEW-180

De Andela Electro Weeder AEW-180 heeft een werkbreedte van 1,50 tot 6,75 meter, afhankelijk van de zaaibreedte. De rijsnelheid varieert tussen de twee en zes kilometer per uur. Dit is afhankelijk van de werkbreedte, grondsoort, bodemvochtigheid en bodemstructuur. Ook speelt het soort onkruid en de onkruiddichtheid mee. Al met al is deze machine breed inzetbaar. ‘s Nachts doorrijden is geen probleem, het kan in alle teelten en verschillende teeltsystemen worden ingezet, en ook in combinatie met druppelirrigatiesystemen. Ook functioneert de machine bij harde korsten en stroopt het niet. Regen kan wel een belemmering vormen. Elektriciteit en water gaan immers niet samen.

Werken met hoogspanning

Maar vormt het werken met hoogspanning niet een risico? Andela antwoordt: “Bij een juist gebruik van de machine, en bij het opvolgen van de gebruikersinstructie, is het niet gevaarlijk. Wel is het een feit dat omstanders op veilige afstand dienen te blijven.”

Veel belangstelling

Op dit moment rijden er tien van deze machines rond in Nederland, België en Duitsland. Alle machines, die tot dusver zijn geproduceerd, zijn verkocht. De belangstelling voor deze manier van werken is dus groot. “De stroom interfereert niet met eventueel toegepaste bodemherbiciden, dus kan ook goed in combinatie met chemie worden toegepast. Hierdoor is het gemakkelijk in te passen op een bedrijf.”

Tekst: Kim Sjoers
Beeld: Klaas Eissens

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Van Ceulebroeck
10 jul

Landbouwmachines Van Ceulebroeck nieuwe Horsch-dealer

Kok Lexmond neemt eerste Develon DX360LC-9 Smart-rupsgraafmachine in gebruik
10 jul

Kok Lexmond neemt eerste Develon DX360LC-9 Smart-rupsgraafmachine in gebruik

Schuitemaker Rapide 6 & 8: compacte krachtpatsers met volwaardige capaciteit
9 jul

Schuitemaker Rapide 6 & 8: compacte krachtpatsers met volwaardige capaciteit

Fendt viert 50.000e Fendt 900 Vario met een gelimiteerd jubileummodel
8 jul

Fendt viert 50.000e Fendt 900 Vario met een gelimiteerd jubileummodel

Imants
7 jul

Imants toont nieuwe FWX opklapbare spitmachine

Toon meer

Recente berichten

  • Landbouwmachines Van Ceulebroeck nieuwe Horsch-dealer
  • Kok Lexmond neemt eerste Develon DX360LC-9 Smart-rupsgraafmachine in gebruik
  • Schuitemaker Rapide 6 & 8: compacte krachtpatsers met volwaardige capaciteit
  • Fendt viert 50.000e Fendt 900 Vario met een gelimiteerd jubileummodel
  • Imants toont nieuwe FWX opklapbare spitmachine

Recente reacties

  • Paul Jacobs op Fendt kondigt nieuwe trekker aan deze herfst
  • Bart Persoon op Fendt kondigt nieuwe trekker aan deze herfst
  • Edward Bakker op Mijn trekker: Case IH Magnum 7250 PRO van Donaat Croes
  • Danny Hoerens op Loonwerker in beeld: Landbouwwerken Hoerens (Zottegem)
  • Philips op JF AV stalmeststrooier: polyvalent en eenvoud troef

Speciaal voor jou! Nieuws over

Van Ceulebroeck

Landbouwmachines Van Ceulebroeck nieuwe Horsch-dealer

Kok Lexmond neemt eerste Develon DX360LC-9 Smart-rupsgraafmachine in gebruik

Kok Lexmond neemt eerste Develon DX360LC-9 Smart-rupsgraafmachine in gebruik

Schuitemaker Rapide 6 & 8: compacte krachtpatsers met volwaardige capaciteit

Schuitemaker Rapide 6 & 8: compacte krachtpatsers met volwaardige capaciteit

Meer loonwerk nieuws:

Maak hier uw keuze:

bemesting

Gewas & ruwvoer

Landbouwmachines

Loonwerk activiteiten

Mechanisatie

Trekkers

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

Deutz Fahr
Ahlmann
Kverneland

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Adverteren
deLoonwerker.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Gewas en ruwvoer
  • Landbouwmachines
  • Loonwerk activiteiten
  • Mechanisatie
  • Trekkers
  • Partners
    • Vredo
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Trekker van de Week
    • Nieuwsbrief
    • Adverteren
    • Contact
  • Terre Fermière (FR)