• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

deloonwerker.bedeloonwerker.be

  • Bemesting
  • Ruwvoer
  • Machines
  • Activiteiten
  • Mechanisatie
  • Trekkers
  • Brandpartners
    • Vredo
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren op vakblad de Loonwerker
    • Adverteren
    • Nieuwsbrief
    • Trekker van de Week
    • Contact
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

“Met spaakwielbemesten efficiënt stikstof geven binnen de normen”

bemesting Ondernemen 28 april 2026

“Met spaakwielbemesten efficiënt stikstof geven binnen de normen”

In steeds meer gebieden worden de stikstofnormen aangescherpt. Dit vraagt om slimme, toekomstige bemestingsstrategieën. Met spaakwielbemesten kunnen agrarische bedrijven inspelen op de gewasbehoefte en voldoen aan de wet- en regelgeving. Deze techniek biedt een innovatieve oplossing die efficiëntie, duurzaamheid en rendement combineert. Een hogere opbrengst, milieuvriendelijk injecteren, betere efficiëntie en nauwkeurig bemesten zijn de belangrijkste voordelen van deze vorm van bemesten.

In 2014 is Ven Agra Service uit Beers begonnen met een Güstrow spaakwielbemester. Tijdens zijn opleiding bij Aeres in Dronten werd bij Niek van der Ven de interesse gewekt om zelf een bedrijf te starten. Een huisgenoot reed vaak met een spaakwielcombinatie in de noordelijke provincies. Dat leek Van der Ven ook wel wat.

Er was markt voor

Nadat hij enkele melkveehouders in de buurt bezocht had, durfde hij de sprong te wagen. Als afstudeerproject schreef hij een ondernemersplan wat hij nu kon verwezenlijken. Nadat de bank dit plan goedgekeurd had, startte hij zijn bedrijf met een gehuurde Case IH CVX 1145 en een gekochte Güstrow spaakwielbemester. In 2017 breidde hij zijn bedrijf verder uit. Gras- en maïsactiviteiten werden overgenomen van een collega-bedrijf. De afgelopen jaren willen steeds meer klanten spaakwielen. Van der Ven besloot negen jaar later om er een Duport Liquiliser spaakwielbemester bij te kopen. Op die manier kon hij alle klanten goed bedienen.

Binnen de normen voorzien in de behoefte

“We waren altijd gewend om volvelds te strooien met de kunstmest, maar in de krapper wordende stikstofnormen in NV-gebieden, oftewel Nutriënten Verontreinigde gebieden, zijn we op zoek gegaan naar andere methodes om wel te voorzien in gewasbehoefte, maar ook de stikstofnormen te respecteren,” aldus Niek van der Ven. De injectie stimuleert de wortelgroei, wat kan leiden tot een sterker gewas. Omdat de meststof direct in de grond geïnjecteerd wordt, is er nauwelijks sprake van vervluchtiging van ammoniak of uitspoeling naar het grondwater. “Het waterschap is ook enthousiast over het feit dat de meststof net onder de zoden wordt ingespoten,” vertelt Van der Ven.

Betere benutting

Er is op deze manier minder totale stikstofgift nodig, omdat de stikstof doelgericht wordt toegediend. Dat helpt de agrarische ondernemers om binnen de geldende stikstofnormen te blijven, zonder concessies hoeven te doen aan opbrengst of kwaliteit. De toegepaste meststof is circulair en draagt bij aan een lagere CO2-footprint. Doordat de spaakwielbemester de meststoffen injecteert doormiddel van roestvaststalen pennen, is de schade aan de zode minimaal. De meststof wordt dicht bij de wortels van de plant geïnjecteerd. Hierdoor treedt er geen vervluchtiging of verdamping op. Ook de uitspoeling in het oppervlaktewater is minimaal. Volgens Van der Ven wordt de wortelgroei versterkt en is het gewas minder stressgevoelig bij droge periodes. “De fabrikanten spreken van betere benutting van de toegediende meststof, stijgt de totale jaaropbrengst droge stof vergeleken met korrel strooien en kan de eiwitopbrengst stijgen,” aldus Van der Ven. “De exacte percentages zijn bewezen door onderzoek. Ik zie een positieve stabiele klantenkring, dit betekent dat klanten tevreden zijn over de wijze van bemesten.”

Nu twee spaakwielbemesters

Voor het toedienen van vloeibare meststoffen op grasland, bouwland en graanland heeft Ven Agra Service nu twee spaakwielbemesters. Beide bemesters hebben een werkbreedte van twaalf meter met 48 spaakwielen. Voor een minimale overlap op schuine kopakkers zijn beide bemesters uitgerust met zes RTK-GPS aangestuurde secties. Om een minimale bodemdruk te kunnen garanderen, heeft Van der Ven beide spaakwielbemesters uitgerust met een bandendrukwisselsysteem. De loonwerker kan vloeibare kunstmest, spuiwater en Renure injecteren. Het principe van vloeibaar bemesten is 7 centimeter diep injecteren in een patroon van 25 bij 16 centimeter. Vloeibare kunstmest in ammoniumvorm wordt in depot in de grond gebracht. De plant gebruikt vervolgens datgene wat nodig is. Het restant blijft beschikbaar voor hergroei.

Tekst en beeld: Jens Kusters

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
“Met spaakwielbemesten efficiënt stikstof geven binnen de normen”
28 apr

“Met spaakwielbemesten efficiënt stikstof geven binnen de normen”

Flowtex-strooier van Vicon in de praktijk 
27 apr

Flowtex-strooier van Vicon in de praktijk 

Dezwaef introduceert compacte sleufkouterbemester
24 apr

Dezwaef introduceert compacte sleufkouterbemester

VisscherHolland introduceert inkuilmiddel Lacteolus voor gerichte beheersing van clostridiën
24 apr

VisscherHolland introduceert inkuilmiddel Lacteolus voor gerichte beheersing van clostridiën

Rometron stelt Agrometius aan als distributeur van WEED-IT in Benelux en Duitsland
24 apr

Rometron stelt Agrometius aan als distributeur van WEED-IT in Benelux en Duitsland

Toon meer

Speciaal voor jou! Nieuws over ondernemen

Neem een kijkje in de toekomst van de landbouw

Neem een kijkje in de toekomst van de landbouw

Wat doet de prijs van meststoffen? Koop goed voorbereid in

Van onze partner Yara

Wat doet de prijs van meststoffen? Koop goed voorbereid in

175 goedgekeurde LEADER-projecten boost voor platteland

175 goedgekeurde LEADER-projecten geven boost aan plattelandsontwikkeling

Meer loonwerk nieuws:

Maak hier uw keuze:

bemesting

Gewas & ruwvoer

Landbouwmachines

Loonwerk activiteiten

Mechanisatie

Trekkers

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

Deutz Fahr
Ahlmann
Kverneland

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Adverteren
deLoonwerker.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Gewas en ruwvoer
  • Landbouwmachines
  • Loonwerk activiteiten
  • Mechanisatie
  • Trekkers
  • Partners
    • Vredo
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Trekker van de Week
    • Nieuwsbrief
    • Adverteren
    • Contact
  • Terre Fermière (FR)